15 tipů na snížení odpadu
Pro vaši udržitelnější domácnost :)
Odpadů vyprodukujeme opravdu hodně. Průměrný občan cca 550kg za rok a na celou Českou republiku to pak za rok 2020 bylo skoro 6000 tun komunálního odpadu (z domácností). Abychom s tím mohly jako lidstvo něco udělat, každý musíme přiložit ruku k dílu a následující tipy vám ukážou, co i vy můžete pro omezení odpadů u vás doma dělat.
Je důležité podoktnout, že každý máme jiné možnosti, jinak se bude hospodařit člověku, co má celou domácnost ve svých rukou a jinak někomu, kdo třeba bydlí se svojí rodinou. Vždy tu ale budou možnosti, co dělat, tak se na ně pojďte se mnou mrknout, a hlavně! omezování odpadů nemusí být otrava, ale naopak radost. Opět se hodí zmínit moji oblíbenou větu: jaké si to uděláš, takové to máš...
Tak pojďte se mnou na to!

1) PŘEMÝŠLET, UDĚLAT SI POŘÁDĚK,...
Za vším stojí nejprve naše mysl a proto i v této problematice je prvním krokem zamyšlení se nad svojí domácností. Jak funguje, co vše používáte, co opravdu potřebujete?
Musíte si nejprve udělat ve všem pořádek, protřídit si věci a zbavit se toho, co nevyužijete a co akorát zabírá místo. Věci, co vyřadíte hned nevyhazujte, zkuste je podarovat, prodat a pokud jsou ve špatném stavu, alespoň pořádně vytřídit. Vím, že zbavování se věcí úplně nezní jako omezování odpadů, ale takhle si doma uděláte prostor, pořádek a bude se vám lépe fungovat (čím více věcí máte, tím náročnější je údržba).
Zamyslete se nad tím, co vše k fungování doma opravdu potřebujete a už nepořizujte věci, které jsou zbytečné. Často totiž kupujeme něco, co vlastně vůbec nepotřebujeme a to nám pak doma buď zbytečně leží, nebo to nakonec končí v koši.

SEZNAM
Co potřebujete? Před nákupem si napište seznam a pořizujte vše jen podle něj. Nic navíc! Zkuste se opravdu vyvarovat pokušení různých slev, často dané věci nepotřebujete. Pokud je nějaká sleva, která se opravdu vyplatí, dobře, ale koupenou věc opravdu využijte.
Dobrá otázka taky je: Doteď jsem to neměl/a, chybělo mi to?
Shrnutí tohoto bodu:
- přemýšlet
- nakupovat vědomě
- ptát se sami sebe: Opravdu to potřebuji? Pořizujete-li si novou věc, ptejte se: Doteď jsem to neměl, chybělo mi to?
2) VYUŽÍVAT VŠE NA 100%, NEPLÝTVAT (+opravovat/upravovat, obnovovat, zkrášlovat)
- Využívat to, co si pořídíte, jak nejvíc můžete.
- Vařit si/kupovat jídla tolik, kolik sníte.
- Zbyde vám nějaké jídlo? (ovo-zel/pečivo/zbytek jídla...). Zkuste najít nějaké využití! Například: odkrojky od zeleniny lze zamrazit a pak uvařit zeleninový vývar, staré pečivo lze usušit na strouhanku nebo zvířatům, normálně vyhazované např. slupky od brambor lze přetvořit na chipsy (trocha oleje + sůl a upéct). Z přezrálého ovoce lze vyrobit zmrzlinu... Možností, jak využít "nevyužité" je spousta!
- Staré oblečení? Přešít, darovat, použít na hadry, odličovací tampónky, látkové kapesníčky, balení všemožných věcí (např. dárků), vycpávání baleného zboží, atd.
- Sklenice (např. od marmelád) lze taky využít na X způsobů (já z nich třeba i piju).
- Starý nábytek lze občas opravit, přetřít nanovo.
- Staré a ne úplně popsané sešity - nepopsaný papír použijte na poznámky. Noviny/letáky na balení věcí, atd.
- Nápady hledejte na internetu, je tam plno tipů, co se starými věcmi/jídlem ;).
3) KVALITA X KVANTITA (+ lokální x dovozové)
Často automaticky šaháme po těch levnějších variantách, ale v tom je ten chyták!
Kvalitnější věci déle vydrží = méně odpadu. A dlouhodoběji nakonec přeci jen ušetříte.
Další důležitý bod je i přednost lokálního před dovozovým. Dovozové zboží má za sebou velkou ekologickou stopu. Navíc je podle mě kouzelné vidět a třeba i přímo znát lidi, co daný výrobek (potravinu) vyrobili. Vidíme, co za daným výrobkem (potravinou) stojí, kolik péče a lásky do toho dali, že všichni žijí ve zdravých podmínkách atd.
4) VLASTNÍ OBALY/PŘÍBORY (látkové pytlíky, láhev, kelímek na kávu, krabičky na jídlo...)



Když jdete na nákup, vyhněte se jednorázovým sáčkům a zbytečným obalům navíc.
- Používat látkové pytlíky (nejlevnější a nejlepší je, si je vyrobit ze starého oblečení/záclon apod. - plno návodů najdete na internetu). Nebo je lze i koupit.
- Používejte vlastní nákupní tašky nebo třeba batoh.
- Při nakupování masných/mléčných výrobků, pomazánek si můžete zboží nechat nabrat do vlastních krabiček/skleniček.
Pořiďte si láhev na pití - nejen na vodu ale třeba na limču, můžete i požádat v podnicích, zda by vám ji s sebou nenatočili ;)
Pořiďte si i vlastní kelímek na kávu - lze použít i na jiné nápoje: čaj, svařák, kakao nebo třeba pivo na akcích.
Jídlo s sebou si berte do vlastních krabiček (nebo já občas beru malý talířek a nechám si dobroty nabrat rovnou na něj :) ).
Pokud venku používáte nějaký příbor (na akcích, k jídlu s sebou), vezměte si svůj! (např. super je nějaká menší vidlička).
5) BEZOBALOVÉ OBCHODY

Obchody, kde lze produkty nakoupit bez obalu. Jak?
- Přinesete si vlastní nádoby, které většinou sami zvážíte (aby pak u pokladny mohli odečíst cenu).
- Naberete danou potravinu/produkt a to je vše!
- Často mají obaly i na místě, ale nejvíce ekologické je opakovaně používat vlastní.
- Z vlastních nádob osobně doporučuji: zavařovačky, krabičky, vlastní látkové pytlíky, nějaké starší pytlíky od např. mouky/ořechů, láhve na tekuté produkty (do kuchyně i např. na úklid) atd.
Pokud nevíte, kde se bezobalový obchod nachází, tady je odkaz na e-mapu se všemi bezobalovými obchody: Bezodpadová mapa :: Reduca.cz
V bezobalových obchodech lze pořídit spoustu potravin: Luštěniny, všemožné přílohy, mouky, cukry, oleje, sojovku, octy, sušené plody, ořechy a semínka. Dá se zde pořídit i různá drogerie, kosmetika, čistící prostředky a jiné.
O bezobalech bych asi v budoucnu sepsala samostatný článek, kde to vše ráda více popíšu.
Pokud některé věci ještě nelze udělat úplně bez obalu, často jsou produkty k dostání alespoň ve vratných obalech.
ONLINE BEZOBALOVÉ OBCHODY - toto je možnost pro ty, co nemají bezobalový obchod k dispozici. Objednáte si zboží, které vám přijde ve vratných obalech a ty po vypotřebování pošlete zpět. Zatím vím hlavně o jednom a to VRATNÉ LÁHVE (odkaz ZDE).
6) BALENÉ VODY...
Souvisí to i s už zmíněnou vlastní láhví, ale zkuste omezit i jiná balená pití, jak?
- Sodastreem (pro bublinky asi nejlepší možnost).
- Domácí sirupy (jednoduché na přípravu, zdravější a taaak dobré!)
- Domácí kombucha (další alternativa bublinkových nápojů a taky samotné kombuchy, pokud si ji rádi kupujeme - není to nijak složité na přípravu)
- Ochucování vody různým ovocem, ledem, citrusy, okurkou, mátou, atd.
- Vratné obaly (ve zdravých výživách mívají limonády i ve vratných obalech)
- Chodit si na limču/kofolu/pivo ven (do hospody). Je to mnohem zábavnější a kouzelnější a více si to prostě užijete.
- Nechat si někde ochucenou vodu (např. kofolu) natočit do vlastní nádoby - např. v hospodě.
- Když už obal, tak sklo je asi lepší než plast...
7) EKOLOGIČTĚJŠÍ MATERIÁLY, PRATELNÉ atd.
- Co nelze pořídit bez obalu, pořiďte alespoň v "ekolgičtějším" materiálu (sklo, papír) nebo ve vratném obale.
- Dávejte přednost šetrnějším materiálům: dřevo, recyklovaný materiál, sklo, atd.
- Látkové kapesníčky, hadry, odličovací tampónky... To vše lze i vyrobit vlastní ze starých látek a opakovaně prát.
8) SEKÁČE, BAZARY, DRUHÁ RUKA,...
Pokud si něco pořizujete, zkuste nekupovat hned úplně nové.
Možná si myslíte, že dané věci přece nebudou kvalitní/pěkné atd. ale pořizováním věcí ze druhé ruky se dají sehnat kvalitní, pěkné a navíc o dost levnější věcí!

- Sekáče (MILUJU!!!) - jsou různé a většina mého šatníku pochází od tam. V těch "lepších" sekáčích je oblečení navíc úhledně seřazené a téměř vše je v kvalitním stavu a lze zde sehnat opravdu krásné kousky, navíc originální. Já často nakupuji i v těch levnějších, kde se sice trochu hrabu, ale často tam najdu taky moc pěkné kousky. Občas jsou i různé sekáčové události, osobně na ně narážím hlavně na Facebooku.
- Bazary - zde se dá koupit plno věcí, v dobré kvalitě, za skvělou cenu.
- Kamarádi/rodina - často naše okolí něco vyhazuje, přitom by to mohl ještě někdo využít. Pokud něco potřebujete, poptejte se okolí!
- Sociální sítě: na nich jsou dnes už plno bazarových skupin, kteří mezi sebou neustále něco vyměňují. Koukněte tam!
9) PSÁT NA POČÍTAČI/NOTEBOOKU/MOBILU, ČTEČKA ČI PŮJČOVÁNÍ KNIH
Jak ušetřit papír?
- Poznámky, plány, aj. si můžete zapisovat do počítače (notebooku či mobilu).
- Namísto diáře lze použít kalendář v mobilu.
- Namísto knih můžete používat čtečku nebo doporučuji půjčovat si knihy v knihovně nebo od známých. Ještě dobrá možnost jsou antikvariáty.
10) OMEZIT NAKUPOVÁNÍ ONLINE
Online nakupování s sebou nese i spoustu odpadů. I když se výrobci můžou snažit sebevíc, nějaký odpad vždycky je.
Využívejte více kamenných obchodů. Je to jednoduché a odpadů omezíte mnoho.
Samozřejmě pak nakupujte do vlastních obalů, aby jste odpady opravdu omezili :).
11) VLASTNÍ VÝROBA, MRAŽENÍ...
Pečivo, pomazánky, marmelády, sirupy, müsli, rostlinná mléka, oříšková másla, limonády, atd. To vše a ještě víc se dá jednoduše vyrobit doma. To samé platí i mimo kuchyň.
Na internetu, v knihách, u známých, všude je spousta návodů, jak na co. Samozřejmě nikdo není všehoschopný, zkuste aspoň něco. Nemá to benefity jen ekologické, ale může vás to obohatit o nové zkušenosti a pokud to třeba budete dělat s kamarády/rodinou, je to i zábava.
Luštěniny si je úplně jednoduché a mnohem ekologičtější sami uvařit. Ve větším množství Uvařte je ve velkém množství a zamrazte, pak je máte k dispozici, kdykoliv je třeba.
Mražení - ovoce, zeleninu, luštěniny, maso, sýry, džusy, pečivo atd. Spoustu věcí si můžete zamrazit sami! Nakupte dané věci pokud možno bez obalu (vlastní pytlíky, krabičky aj.) a zamrazte ve svých nádobách, nebo alespoň kvalitních uzavíratelných pytlících (např. z Ikei). Osobně mě tento fígl s vlastním mražením mile překvapil, často to vyjde i mnohem levněji.
12) DAROVAT, PRODAT
Už jsem to zmínila, ale pokud se doma objeví něco (ať už je to nějaká věc nebo jídlo), co nevyužijete, skvělá cesta je darování nebo prodání.
Poptejte se známých, nebo dejte inzerát na FB, na online bazarech/sekáčích. Často se pořádají i různé akce určené přímo na toto, které jsou super i na seznámení se s jinými lidmi.
13) KOMPOSTOVÁNÍ a kompostovatelné materiály

Biologický odpad tvoří nemalou část námi vyprodukovaného odpadu a nejlepší možnost, jak s ním naložit, je kompostování. Jak?
- Vlastní kompost na zahradě (není vůbec těžké si nějaký takový vytvořit)
- Vermikompostér (lze i sám vyrobit - opět návody na internetu)
- Hnědé popelnice - v nějakých obcích už jsou, z nich pak putuje do velkých průmyslových kompostáren.
Kompostovatelné materiály
Když už kompostujete, můžete kompost využít co nejvíc to jde. Dnes už se spousta věcí/obalů vyrábí z kompostovatelných materiálů - rozloží se.
Např. bambusová brčka, dřevěné věci, sáčky/brčka nebo jiné věci vyrobené ze škrobu, atd.
14) TŘÍDIT POŘÁDNĚ (+ opakovaně použitelné třídící nádoby)
Odpadu by mělo zůstat co nejméně, s ním pak správně naložte - vytřiďte. Papír, plast, kovy, sklo, textil atd. Bioodpad nejlépe kompostujte. Využijete pravděpodobně i sběrných dvorů, kde lze vytřídit odpad, který na běžných třídících místech vyhodit nelze. Není na tom ale nic těžkého.
Třídící nádoby?
Pořiďte si nějaké nádoby na odpad, které pak můžete používat pravidelně. Nějaké boxy nebo alespoň tašky, které vydrží dlouho.
15) VODA A ELEKTŘINA
Vody a elektřiny spotřebujeme každý opravdu dost a bylo by super se pokusit šetřit i s nimi.
Šetření vodou:
- Nesprchujte se hodiny a při mydlení/holení vodu vypínejte.
- Na čištění zubů použijte hrnek a spotřebujte jen tolik vody, kolik bude v něm.
- Na "večerní hygienu" (omytí obličeje, rukou, atd.) si napusťte trochu vody do umyvadla, nenechte vodu téct proudem jen tak
- Umývejte nádobí buď v myčce, nebo napuštěním vody do dvou nádob (lavóry, dřezy). Jednu teplou, druhou studenou a umývejte v tom.
- Neperte naprázdno, ale plnou pračku a skrze i úsporu energie naráz více praček než každý den jednu.
Šetření energií:
- Zhasínejte, když v místnosti nejste.
- Nezapínejte světla zbytečně, když venku je stále spousta světla.
- Vypínejte spotřebiče/zásuvky/jakékoli přístroje, které nějak svítí, i když jsou vypnuté ale zapojené do zásuvky, když je nepoužíváte (např. prodlužovačky, varná konvice, mikrovlnka, lampičky, atd.). Samozřejmě ne ledničky, mrazák, atd.
- Vypínejte i notebook/počítač když jej nepoužíváte.
- V teplých obdobích prádlo věšte, nesušte v sušičce.
- Existují i úsporné spotřebiče, pokud na to máme a třeba si pořizujeme nějaký spotřebič nový, dejme přednost jim.
JAK UŠETŘIT NEJVÍCE?
Dejte přednost lokálnímu před dovozovým - dovoz má za sebou velkou spotřebu vody a energie.
Omezte živočišné produkty - ty za sebou taky mají obrovskou spotřebu vody a energie.
Určitě je pak důležité, zamyslet se nad chemickými přípravky, chemicky ošetřené potraviny, aj.. To nejenže ovlivňuje naše zdraví, ale velký vliv to má i na planetu. O tomto tématu ale zase jindy, v nějakém budoucím článku.
To je pro tohle téma vše. Kdyby jste měli jakékoliv dotazy, nebo jakoukoliv připomínku, nebojte se mi napsat (Kam? Najdete v kolonce NAPIŠTE MI v liště nahoře).
Děkuji za všechny, kdo se o svět okolo nás zajímáte!!
