Bagely

Bagel jsem myslím poprvé ochutnala v jednom veganském podniku v Brně, ale už se nemůžu dočkat, až si na něj zajedu i do nějaké pěkné kavárničky v zahraničí. Každopádně jsem se do nich zamilovala a to asi hlavně kvůli jejich vzhledu. Sendviče, burgery, nebo cokoliv s nimi vypadá prostě nádherně! 

V Česku jsem je na moc místech k zakoupení neviděla a tak jsem se rozhodla si je připravit sama a zároveň sepsat nějaký recept i pro vás. Abych byla upřímná, úplně zprvu jsem se inspirovala jedním videem z youtube, jen abych věděla, jaký je vlastně proces. Ale mimo malou inspiraci na začátek je tento recept jako všechny na blogu 100% můj. Chtělo to několik pokusů, ale konečně jsem s výsledkem moc spokojená.

Nejvíce mě tu asi baví ten proces, před pečením se totiž nejprve na chviličku vaří ve vodě!! To nejenom mě, ale třeba i mamku celkem překvapilo, ale díky tomuto objevu mám spoustu nápadů na jiné recepty do budoucna...

Určitě doporučuji zkusit! Nejenže si pochutnáte, ale je to i celkem sranda a určitě nemusím říkat, že domácí je ve všech ohledech lepší!

Jdeme na to?


Co budeme potřebovat? (na 8 bagelů)

  • 500g mouky (bílou polohrubou, nebo ji můžete dát napůl s celozrnnou hladkou jako já, ale nedoporučuji dávat pouze celozrnnou)
  • 3/4 čerstvého droždí (28g)
  • 300ml (g) vlažné vody
  • 1 lžíci cukru / 10g (já používám panelu)
  • 1 vrchovatou lžičku soli
  • 1 lžíci oleje na potření
  • semínka na posypání 
* Bagely můžete posypat i tímto mixem: smícháte sezamová semínka a třeba mák, trošku sušeného česneku, soli a třeba nějakých bylinek.


Postup:

Mouku si smícháme se solí a uděláme ďůlek. Do něj nasypeme cukr, rozdrolíme droždí a nalijeme 200ml vlažné vody. Necháme 15 minut odstát (měla by se vytvořit taková čepička). Poté přilijeme zbylou (vlažnou) vodu a začneme zpracovávat těsto (ruce si můžete i trochu naolejovat). Hněteme (pořádně!), dokud se nám vše nespojí do krásného těsta, které teď necháme půl hodiny kynout (na teplém místě, třeba u topení). Poté jej znovu pořádně propracujeme a necháme kynout tentokrát celou hodinu. Těsto by se pak mělo zvětšit minimálně na dvojnásobek.

* kdyby vám konzistence těsta přišla moc lepivá, přidejte trošičku mouky a naopak když moc suchá trochu vody

Po vykynutí uděláme 8 bochánků (pokud je chcete mít přesné, každý váží cca 102g). Jednotlivé bochánky pak propracujeme, aby byly krásně hladké a doprostřed uděláme díry. Pak si je rozložíme na plech a necháme ještě 5 - 10 minut odstát.

Teď si dáme do většího hrnce vařit vodu a troubu si předehřejeme na 250°C.

Jednotlivé bagely na 1 minutu povaříme ve vroucí vodě (po 30 vteřinách je otočíme, aby se vařily z obou stran) a po minutě je položíme zpátky na plech. Pak je potřeme olejem, dozdobíme a pečeme na horkovzduch (nejlépe s větráním, ze shora) cca 12 minut.

Po upečení necháme vychladnout a máme hotovo! 

Jsou skvělé jak na slano (s pomazánkou, jako sendvič, s domácím kešu mazacím sýrem, atd.) nebo na sladko (s burákovým máslem, marmeládou, čoko pomazánkou, atd.)

Dobrou chuť!