Batáta s křupavou čočkou a pečenými rajčaty

Krásně nasládlá batáta v kombinaci s kyselejšími rajčaty, křupavou kořeněnou čočkou a nakonec vše spojené krémovým kešu sýrem?! 

Jsem až dojatá z toho, jak je tohle jídlo dobré!! Plněné batáty jsem už několikrát u jiných lidí viděla a tak jsem se už do nějaké svojí verze taky musela pustit a s výsledkem jsem moc spokojená.

Navíc je tohle jídlo moc zdravé, obsahuje spoustu bílkovin a jiných zdraví prospěšných látek a hlavně si moooc pochutnáte. No a na přípravě vlastně není nic složitého. Batátu jen hodíte na hoďku do trouby a k ní pak po půl hodině přidáte čočku a rajčata a necháte vše dopéct. Na kešu sýr máte recept tady, ale ten taky není vůbec složitý. Stačí si jen namočit ořechy (nebo narychlo zalít horkou vodou) a pak je rozmixovat s pár dalšími surovinami. 

Recept je na 1 porci, pokud budete chtít vařit pro více lidí, stačí suroviny zdvojnásobit (možná koření bych dala jen o půlku víc).

Konec povídání a jdeme na to!Co budeme potřebovat? (na 1 porci)

Na batátu:

 • 1 batátu (cca 350g, střední až menší ale záleží na hladu)
 • trošičku oleje na potření

Na křupavou čočku:

 • 150g uvařené čočky (já si uvařila obyčejnou hnědou tak, že jsem ji dopředu namočila na 1 hodinu a pak vařila do měkka, můžete ale použíti konzervovanou)
 • 1 lžičku papriky (koření)
 • 1 lžičku nějaké směsi bylinek (já použila italskou)
 • 1 větší stroužek česneku
 • 1/4 - 1/3 lžičky soli
 • 1 lžičku oleje
 • + můžete přidat trochu čili prášku

(koření, které píšu, můžete klidně zaměnit jen za nějakou grilovací směs, pak ale nedávejte tolik soli, tyto směsi už sůl většinou obsahují)

Na rajčata:

 • 200g cherry rajčat 
 • 1 lžičku oleje

+ Nahoru by měl ještě přijít nějaký dip,  nejvíce doporučuji tento kešu sýr, pokud si ale zrovna ten udělat nemůžete, můžete si nahoru nasypat nějaký kupovaný (rostlinný) sýr, nebo třeba udělat dip z této bazalkové tofu pomazánky.


Postup:

Batátu si pořádně opláchneme, potřeme troškou oleje a dáme do předehřáté trouby na 200°C na horkovzduch. Pečeme cca 1 hodinu do měkka (píchnutím vidličky poznáme, jestli je upečená).

Čočku si smícháme s kořením, solí a olejem a pečeme cca 30minut na 200°C na horkovzduch, průběžně párkrát promícháme.  Rajčata si jen smícháme s olejem a pečeme úplně stejně jako čočku, jenom je průběžně nemícháme.

Tip k pečení!! Čočku a rajčata můžete jednoduše po půl hodině pečení batáty přidat k ní a péct vše spolu. Jen nezapomínejte čočku promíchat a obojí kontrolovat, aby jste to nepřepekli/nespálili.

Jakmile je vše upečené (batáta měkká, čočka do křupava propečená a rajčata hezky opečená), můžeme začít podávat. Batátu si rozřízneme napůl, na ni přidáme rajčata a čočku a vše zalijeme nejlépe domácím kešu sýrem (recept zde). Nahoru můžete ještě přidat nějaká semínka, klíčky, jarní cibulku, atd..

To je vše, dobrou chuť přeji!