Brownies

Brownies je prostě láska, nemám pravdu?

Na blogu už jedno mám a to cuketové, ale chtěla jsem tu mít i recept na více klasické no a řeknu vám, že vytvořit opravdu dobré brownies, není jenom tak. Každý má na něj své preference a já osobně jsem chtěla, aby bylo uprostřed krásně fudgy (ale né moc), zároveň aby bylo i trochu nadýchané (a né zdrclé, jak se mi občas povedlo), nahoře aby byla taková lehká krustička a pak nesměly chybět velké kusy čokolády!

No a tak jsem se do toho pustila a po pár nezdařených pokusů jsem konečně s výsledkem moc spokojená. Jak říkám, každý má své preference a je tedy možné, že nějaký jiný recept zrovna pro vás bude lepší, ale opravdu moc doporučuji dát tomu mému šanci, protože mňam!!!

Tohle brownies kromě skvělé chuti a podle mě i struktury je navíc i celkem zdravé. Zakomponovala jsem tu mandle, které podle mě tvoří právě zajímavější strukturu a navíc tomu dodávají i extra živiny (např. bílkoviny). Pokud je zrovna nemáte, jiné ořechy vám podlě mě poslouží dostatečně a nejspíš by šly i semínka (pro ty, co by třeba ořechy nemohli), nebojte se experimentovat, takhle vlastně vznikají všechny moje recepty.

No a osobně ho miluji jíst ještě zpětně opečené v troubě (udělá to takovou křupavou krustu nahoře a čokoláda se hezky rozpustí) a k tomu si dám třeba nějaký rostlinný jogurt či mléko, čerstvé ovoce, oříškové máslo, kakao, kafíčko, nebo třeba zmrzlinu!

Už se přestanu vypisovat a jdeme na to!Co budeme potřebovat? (pekla jsem ve formě velké cca 31cm na délku a 19 na šířku)

 • 150g mouky (používám celozrnnou hladkou špaldovou)
 • 150g mandlí (ty si umixujeme na jemno, pokud je nemáte, můžou být podle mě i jiné ořechy a i semínka by obstály, jen chuť bude pak malinko jiná))
 • 100g cukru (používám panelu, ale může být i obyčejný bílý cukr, třtinový, kokosový, atd.)
 • 50g kakaa
 • 65g oleje
 • 230g vody 
 • 1 vrchovatou lžičku prášku do pečiva
 • 2 špetky soli
 • 100g (veganské) čokolády na vaření (hořkou nedoporučuji, brownies by nebylo tak dobré!
 • Hrst mandlí (nebo jiných ořechů navíc
 • + Cokoliv na dozdobení (můžou být jen ořechy a čokoláda, nebo si s tím můžete vyhrát a dát třeba nějaké sušenky, burákové máslo, atd..)

Postup:
Troubu si předehřejeme na 180°C.

Mouku, kakao, prášek do pečiva a sůl smícháme dohromady. Poté přidáme na jemnou umixované mandle, posekanou čokoládu (klidně můžou být větší kousky) a ořechy navíc. Bokem si smícháme olej, cukr a vodu. Tuto tekutou směs přidáme k suché a vše spolu pořádně smícháme do hladkého těsta. To pak přelijeme do vymazané a vysypané formy (nebo vyložené pečícím papírem) a dozdobíme, čím se nám zamane.

Pečeme v předehřáté troubě na horkovzduch/větrák cca 25-30 minut (míň, pokud chcete více fudgy).

Po upečení necháme brownies vychladnout a můžeme se do něj s chutí pustit! 

Moc doporučuji si jednotlivé kousky zpětně opéct v troubě, hezky se to pak ze shora opeče a prostě je to tak lepší! Pak si k brownies doporučuji dát nějaký (rostlinný) jogurt, čerstvé ovoce, ořechové máslo nebo jen (rostlinné) mléko, kakao, kávu, atd.

Dobrou chuť!