Budha bowl s dýní, avokádem a fazolkami

Budha bowls patří mezi má oblíbená jídla, protože si do nich vždycky mohu dát co chci, co máme doma a vždycky z toho vznikne moc dobré jídlo.

Budha bowl je dá se říct takový salát, do kterého osobně dávám nejčastěji rýži a k tomu vždy nějakou zeleninu, luštěninu, tofu, pečenou zeleninu,... a poté nesmí chybět něco, co vám všechny chutě propojí. Často dávám hummus, nějakou pomazánku, ale nejraději mám avokádo.

No a jednou, když jsem si právě takovéhle jídlo připravovala, se mi povedlo vytvořit opravdu skvělou kombinaci a chci se zrovna o ni s vámi podělit.

Dýně hokaido zde tvoří úplně skvělou nasládlou chuť, díky fazolkám zde máme i spoustu bílkovin a avokádo jídlo chuťově krásně spojí a udělá z možná obyčejného jídla něco dokonalého. No a jako taková třešnička na dortu je zde limetka, která všemu dodá takovou exotičtější chuť.

Nebudu se tady déle rozplývat, jdeme na to!


Co budeme potřebovat? (na cca 1 porci)

  • 1/3 hrnku rýže + 2/3 hrnku vody

  • 110g hokaido dýně

  • 100g uvařených červených fazolí (jsou to zhruba 3 hrstě)

  • 70g avokáda (Dejte podle svých potřeb =))

  • 1pl olivového oleje (může být i jiný)

  • 2-3 hrsti nějakého listí (nejlepší je baby špenát, ale ten jsem neměla a tak jsem použila ledový salát)

  • Trochu soli na dýni a popřípadě i na zbytek jídla

  • Bylinkovou sůl dle chuti

  • Trochu limetkové šťávy (tak z půlky limetky asi, ale to zase záleží na vašich chutích)

Postup:

Nejprve si dáme vařit rýži.

Do kastrůlku dáme rýži a vodu a dáme vařit. Jakmile začne voda vřít, ztlumíme plamen na minimum a necháme s lehce odklopenou pokličkou vařit, dokud se voda nevyvaří. Poté vypneme a necháme přikryté pod pokličkou.

Během toho, co se nám vaří rýže si můžeme připravit dýni a fazolky.

Rozehřejeme si troubu na 200 °C. Hokaido neoloupané (má měkkou šlupku, takže se loupat nemusí) nakrájíme na kostičky, zakápneme olejem a posypeme troškou soli (podle svých chutí). Promícháme a dáme do trouby. Po 10 minutách promícháme a poté pečeme do měkka.

Fazolky si jen hodíme na pánev s troškou vody a bylinkovou solí a za stálého míchání necháme vyvařit všechnu vodu.

No a teď už jen vše hezky nandat nejlépe do nějaké pěkné misky (ale postačí i talíř xD).

Na spodek si dáme nějaký salát. Poté přidáme rýži. Na rýži si rozmačkáme avokádo (můžete se řídit gramáží, ale spíše se řiďte podle svých potřeb) a posypeme ho trochou bylinkové soli. Dále už jen přidáme fazolky a dýni a vše zakápneme limetkou (popřípadě dosolíme).

Dobrou chuť!