Domácí rohlíky

Bez pečiva si dneska málo kdo umí představit svůj jídelníček a ani já jím nepohrdnu.

Všichni se ale shodneme na tom, že domácí je nejlepší (když je tedy povedené) a navíc to z obchodu často složením nebývá nic moc.

Už dlouho si doma peču kváskový chléb (recept mám na blogu taky), ale delší dobu jsem si chtěla upéct i nějaké jiné pečivo. S kváskem je to ale trochu složitější a tolik s ním ještě neumím (do budoucna to chci zlepšit!!).

Navíc poslední dobou jsem si moc oblíbila péct s droždím (na blogu už pár kynutých receptů mám). No a tak jsem si řekla, že by bylo fajn sepsat recept na nějaké rohlíky a musím říct, že se mi fakt povedly.

Jsou krásně nadýchané a můžete si je dát jak na slano (na blogu mám třeba recept na pár pomazánek) tak na sladko (na blogu mám recept na několik oříškových másel, na čoko krém, ...)

Každopádně moc doporučuji zkusit!!

Jdeme na ně?


Co budeme potřebovat? (na cca 11 rohlíků)

  • 500g mouky (bílé polohrubé, celozrnné hládné)
  • 1/2 droždí (21g)
  • 2 lžičky soli
  • 1 lžíci cukru (panely, třtinového, bílého,...)
  • 300ml vlažné vody
  • 3 pořádné lžíce oleje (já dala olivového)
  • +1 lžíci oleje a 1/4 hrnku vody na potírání


Postup

Do mísy dáme mouku (celozrnnou doporučuji prosít a otruby vyhodit) a do ní si uděláme velký ďůlek. Tam nasypeme cukr, rozdrolíme droždí a nalijeme vlažnou vodu. Necháme 10-15 minut pracovat (dokud se nám neudělá čepička).

Pak přidáme olej a sůl a uhněteme krásné těsto (hněteme pořádně a neuspěchaně!!). Necháme hodinku kynout a poté ještě jednou těsto prohněteme a necháme další hodinku kynout.

Vykynuté těsto si rozválíme na dlouhý pás (aby ta užší strana měřila cca 20 cm) a rozkrájíme ho na trojúhelníčky.

Každý trojúhelníček pak pomažeme vodou smíchanou s olejem, zarolujeme je od širšího okraje ke špičce a vzniklé rohlíčky ještě trochu poválíme (jako když děláme hady), aby se spolu vše krásně spojilo.

Na plechu si je ješte pořádně potřeme vodou s olejem, popřípadě dozdobíme semínky a necháme ještě chvilku odpočívat.

Dáme péct do předehřáte trouby na 200°C (na horkovzduch) a do trouby dáme v nějaké pečící nádobě i trochu horké vody (aby rohlíčky tolik nevysychaly).

Po 5 minutách pečení je znovu potřeme vodou s olejem a pak pečeme do zlatova (cca dalších 10 minut).

Necháme vychladnout a máme hotovo.

Dobrou chuť!