Hrušková povidla

Podzim je někdy štědrý až moc a nám se pak doma objeví spousta ovoce, s nímž nevíme coby.

Na blogu najdete různé sladké recepty, kdeho lze využít, jenomže často je toho množství už tolik, že pár nám moc nepomůže. No a to je chvíle, kdy se u nás doma vrháme na vaření povidel!

Tento recept je konkrétně na povidlí z hrušek. Je fakt výborné a sladké jako med, přičemž tu není použita ani jediná špetička cukru. Jediné, co povidla obsahují jsou hrušky!

Pokud potřebujete spracovat i jablka či švestky, tento recept lze použt úplně stejně! Jediné, co se bude lišit je chuť. Jablečná a švestková budou kyselejší a taky pokud některé ovoce je více vodové než jiné, bude se logicky déle vařit.

Jdeme na to?


Co budeme potřebovat?

  • Hrušky (množství záleží jen na tom, kolik jich máme či jak velký máme hrnec)
  • Sterilizované zavařovací skleničky

Postup:

Hrušky si pokrájíme na menší kousky (můžeme i oloupat, ale není to nutné) a dáme do velkého hrnce (záleží na tom, kolik hrušek máte). Za stálého míchání přivedeme k varu (hrušky by měly rychle pustit vodu) a jakmile se nám vše začne vařit, necháme na menším plameni bublat.

Vaříme a občasně mícháme, dokud se nám nevyvaří co nejvíce vody. Trvá to celkem dlouho (2-4 hodiny). Pokud nechceme mít v povidlích hrudky, můžeme tyčovým mixérem pomixovat. Já jsem je pomixovala tak napůl.

Horká povidla hned přelijeme do sklinek, pořádně uzavřeme a otočíme dnem vzůru. Takhle necháme vychladnout.

Zda se povidla dobře zavařila poznáme tak, že víko bude lehce vcuclé dovnitř (vytvoří se tam podtlak). Pokud to u nějakých sklinek nevyjde, uchovejte v ledničce a snězte co nejdříve. Ostatní skleničky lze uchovávat normálně v pokojové teplotě několik let.

Dobrou chuť!


Poznámka: Pokud máte místo hrušek jablka/švestky, postupujte stejně. Jablka ale určitě doporučuji oloupat a švestky odpeckovat :).