Jednoduchý citronový chlebíček

Přesně, jak název říká, tohle je recept na extrémně jednoduchý ale zato mooc dobrý chlebíček, krásně ovoněný citrónovou kůrou, krásně nadýchaný (ale žádný suchar!) a navíc zdravý (tohle záleží i na vámi použitými surovinami).

Chlebíček je super i jenom tak, ale osobně miluji si na něj dát nějaké oříškové máslo, čerstvé ovoce, rostlinný jogurt, zmrzlinu, atd. Občas si jej i opékám v toustovači a samozřejmě nesmí chybět káfička/kakao! V tomto podání se vám na talíři vykouzlí opravdu dokonalá snídaně (svačina, dezert, večeře?...).

Asi není, co více dodat, jdeme na to?


Co budeme potřebovat?

  • 400g mouky (doporučuji dát půl napůl celozrnnou hladkou špaldovou s bílou polohrubou, ale může být i jenom bílá nebo i jenom celozrnná, pouze s celozrnnou je možné, že to bude malinko míň nadýchané, ale na chuti to ničemu neušokdí!)
  • 50g oleje
  • 320g vody 
  • 20g citronové šťávy
  • 120g cukru (používám panelu, ale může být třtinový, kokosový nebo klidně obyčejný řepný)
  • 2 lžičky citrónové kůry (nejlépe čerstvé z bio citrónu, ale může být i sušená)
  • 1 lžičku prášku do pečiva
  • 1 lžičku sody na vaření
  • 1 špetku soli

Postup:
Troubu si předehřejeme na 180°C.
V jedné misce si smícháme mouku se solí, práškem do pečiva a sodou a ve druhé zbylé ingredience (olej, vodu, cukr, kůru, šťávu). Tekutou směs pořádně smícháme se suchou do hladkého těsta (na míchání si dejte záležet i v tom je pak výsledné kouzlo).
Formu na chlebík (pokud nemáte, může být i obyčejný plech/pekáček/dortová forma) si vymažeme olejem, vysypeme moukou a do ní přelijeme těsto. 

* Nahoru jsem ještě dala plátky citrónu, které jsem pomazala sirupem. Není to nutné, ale pokud by jste chtěli, tak nejprve odstraňte kůru, pak na tenko pokrájejte citrón, potřete jej pořádně sirupem/posypejte cukrem a poskládejte na těsto.

Dáme péct do předehřáté trouby na 180°C a pečeme cca 45 minut (dokud po píchnutí špejle do těsta nezůstane suchá, popravdě mi to vždy vyjde trochu jinak).
Po upečení necháme vychladnout a to je vše, dobrou chuť!


Ke chlebíku se hodí nějaký jogurt (rostlinný), super je i domácí tvaroh z tofu (udělat si ho můžete podle receptu na Míša řezy) a samozřejmě kafíčko/kakao nikdy neuškodí!

Já si z něj nejraději dělám takovou luxusnější snídani: chlebík si někdy i opeču, dám na něj třeba nějaké oříškové máslo, marmeládu, ovoce, rostlinný jogurt, zmrzlinu nebo třeba ten tofu tvaroh, dosladím sirupem a k tomu si ještě udělám třeba nějaké kafíčko či kakao. Určitě si s tím nebojte vyhrát!