Kváskový celozrnný chlebík
Do tohohle chlebíku jsem se úplně zamilovala.
Je krásně vláčný, nadýchaný a chutná mi prostě tisíckrát více než nějaký obyčejný bílý nevýživný chleba z obchodu... Z obchodu pečivo celkově není nijak moc zdravé a to ani to celozrnné. Často obsahuje různá éčka, nevíte, kdo na něj věchno šahal a bývá baleno v plastu
Tak proč si neudělat nějaké výborné a zdravé pečivo doma?
V tomto receptu se používá takzvaný kvásek, který se chová podobně, jako pekařské droždí, ale přitom je tu řeč o trochu něčem jiném. Kvásek se totiž skládá pouze ze žitné mouky a vody!
Je pravda, že naučit se s ním pracovat stojí o trochu více času, ale věřte mi, že to za to opravdu stojí.
Není to vůbec nic těžkého a všem doporučuji si někdy místo kupovaného udělat domací.
Ještě upozorním, že se jedná o litý chleba, ne bochník.
Pojďme na to!
Co budeme potřebovat?
Na 1.fázi (což je rozjetí kvásku):
1 a 1/4 hrnku celozrnné žitné mouky
1 větší hrnek vody
2 lžíce kvásku (celozrnného žitného)
Kvásek si můžete objednat na kváskové mapě, nebo vyrobit doma (zde je návod jak). Já jsem si však brala od mé sestry a ten si teď udržuji :)
Na 2.fázi (konečné těsto)
1 a 1/2 hrnku celozrnné žitné mouky (nebo jiné celozrnné)
1/2 hrnku vody
cca 5 lžic jakýchkoliv semínek, ořechů,... (množství je spíš orientační, nemusíte dát žádné, nebo jich klidně dejte i víc)
1 vrchovatou lžička soli
Postup:
Nejprve si v míse smícháme ingredience na 1. fázi do takové řidší kašičky. Tuto směs necháme pod utěrkou alespoň 8 hodin odležet (záleží na teple, když je tepleji, tak stačí i kratší dobu). Jestli je kvásek připravený na druhou fázi, poznáme podle bublinek, které by se v něm měly utvořit (kvásek nám pracuje) a taky že se nám trochu zvětšil. Poté, co nám tedy začal pracovat, si z něj do skleničky odděláme dvě lžíce a nahoru nasypeme lžičku celozrnné žitné mouky, kvásek uložíme do ledničky a jdeme na druhou fázi.
Do misky si ke kvásku nasypeme ingredience na 2. fázi, a umícháme takové husté, ale pořád mokré těsto (děláme litý chleba, ne bochník), které následně přendáme do olejem vymazané ne moc přilnavé formy, ve které budeme chleba péct (já peču v nepřilnavém teflonovém kastrůlku). Přikryjeme utěrkou a necháme aspoň 8 hodin odležet (zase to záleží na teplotě okolí). No a když se nám těsto po těch hodinách krásně zvětšilo, dáme ho péct do předehřáté trouby na 200°C na 1h (ne na horkovzduch).
Poté ho vyndáme z formy, zabalíme do utěrky a necháme vychladnout.
No a to je vše, dobrou chuť!
* Kvásek, který jste odložili do lednice, byste měli 1x za týden přikrmovat. Jsou dvě možnosti, jak na to. Buď si jednou za týden uděláte chleba (vždy, když děláte 1.fázi, si oddělejte 2 lžíce). Nebo si do skleničky přimíchejte 2 lžičky celozrnné mouky a trochu vody. Nahoru zase nasypte lžičku celozrnné žitné mouky a dejte do ledničky, ale zkuste ho pak co nejdříve spracovat.
