Moje Vánoce 2019?

Zatím si je moc užívám a těším se co bude ještě následovat, jen mi přijde že to hrozně rychle všechno utíká...

Osobně vánoce mám fakt moc ráda. Nejvíce asi miluji to, jak se skoro celá rodinka vždy slezeme a strávíme nějaký ten hezký čas spolu. Ta společná večeře při tolika lidech je něco, čeho si vždy moc vážím, protože nikdy jindy v roce se toto u nás neděje. Mimochodem nás letos bude díky synovcům opravdu hodně, cca 13 myslím... Bude to možná lehce náročnější ale moc se těším!

Taky miluji dárky a to nejen dostávat (ano, prostě je to fajn něco dostat), ale hlavně dávat. Miluji vždy vymýšlet, co danému člověku udělá radost a baví mě vidět, jak někdo (nejed ode mě) dostane něco, z čeho se mu vykouzlí úsměv na tváři.

Všechna ta světýlka okolo, to je taky moje a ten začínající sníh a teplá postel po zmrznutém dnu? Ach!

Všude v rámci možností klid a pohoda a to jak v přírodě tak celkem i mezi lidmi, ale to bohužel není úplně všude...

Taky miluji všechno to dobré jídlo no a o tom bych dneska vlastně chtěla i psát...


Co se týče blogování, tak mám nějak potřebu teď o svátcích trochu zpomalit.

Nejdřív jsem si říkala, že když už ten blog mám tak tady ty vánoční recepty mít prostě musím, ale rozhodla jsem se letos ještě počkat, proč?

Prostě se na to úplně necítím a vím, že bych s tím možná měla víc starostí než radosti. Nedala bych pak do blogu ani tolik té dobré energie a nebylo by to ono, jestli chápete..

Navíc po internetu je vánočních receptů už tolik, že si myslím, že to ten jeden rok opravdu ještě počká. Nechci se totiž do ničeho nutit, nemělo by to cenu.

Snažím se dělat vždy vše tak, jak cítím, že to je nejlepší a taky se snažím být upřímná (k sobě i k vám). Tak proto...


Přeci sem ale na tyto Vánoce něco dát chci.

Rozhodla jsem se vám tedy aspoň ukázat, co za cukroví jsem letos pekla a odkud jsem kdyžtak čerpala inspiraci, nebo jak na to.

Taky jsem vám sem napsala, co hodlám mít na štědrovečerní večeři, abyste byli aspoň v obraze.

Na konci pak najdete ještě pár slov na závěr a taky něco o dárcích, tak zkuste dočíst až do konce =).

Moc Vánočních receptů/článků zde ale letos tedy nebude. Možná něco málo, ale chtěla jsem vám tady aspoň trochu osvětlit moje rozpoložení.


Jeden recept tu ale přeci jen už je!

Měla jsem prostě potřebu si nějaké to cukroví vymyslet no a tak na blogu kromě tohoto článku najdete nově i recept na čoko cukroví s lískooříškovým krémem, který má lehce rumový nádech.


Letos to tedy skrze vánoce tady na blogu možná nebude tolik bohaté, ale příští rok se těšte, protože receptů sem hodlám dát protentokrát o hodně víc a celkově si s tím snad víc pohraju.

No a pokud by vás ale zajímalo více, tak mě nezapomeňte sledovat na instagramu, tam jsem aktivní opravdu hodně a každý den tam něco sdílím.

Myslím si, že by to k vysvětlení mojí situace stačilo a teď už k těm pár typům na vánoční cukroví a štědrovečerní večeři.


CO JSEM LETOS DĚLALA ZA CUKROVÍ?

1. Čoko cukroví s lískooříškovým krémem

Toto cukroví jsem si letos vymyslela a mám z něj fakt velkou radost. Zatím je to jediný vánoční recept, který na blogu ode mě najdete, ale fakt stojí za to zkusit. U nás mizí opravdu rychle...

Recept tedy ZDE

2. Opilé višně

Na ně jsem minimálně na týden (čím dýl, tím líp) namočila višně v alkoholu, poté je vypeckovala a namáčela v čokoládě.

3. Rohlíčky

Inspirovala jsem se receptem od Marušky veg, ale použila jsem jen celozrnnou špaldovou mouku, třtinový cukr a kokosový olej v pokojové teplotě místo alsanu. Taky jsem použila vanilkové aroma místo lusku.

Ten recept od Marušky najdete ZDE

4. Linecké cukroví

U něj jsem se taky inspirovala Maruškou, jen jsem dala pouze celozrnnou hadkou špaldovou mouku místo těch dvou, co tam píše. No a zase jsem použila kokosový olej a třtinový cukr.

Ten recept od Marušky najdete ZDE

5. Marokánky

No a tady jsem se opět inspirovala maruškou, jen jsem toho udělala malinko víc, přidala trochu pomerančové kůry a místo cukru použila syrup.

Ten recept od Marušky najdete ZDE 


CO BUDU MÍT KE ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘI?

Polévka:

Jedině čočková! Ta je u nás v rodině tradicí už hrozně dlouho. Sice jsme dříve mívali i rybí, ale už dlouho jedeme jen na čočkové vlně a já ji od malička měla ráda o hodně více než tu rybí...

Děláme ji normálně tak, že zpěníme cibulku, přidáme zeleninu, nějaké bylinky a sůl a chvilku pražíme. Pak přidáme namočenou čočku, přilijeme vodu a vaříme do měkka. Dochutíme dle chuti octem, solí, pepřem.... no a je hotovo (možná ještě dohustíme). Myslím si, že ji zvládne skoro každý.

Hlavní chod:

Samozřejmostí je bramborový salát ale místo ryby si s pár lidmi děláme už několik let obalované robi plátky.

Salát děláme úplně stejně jako neveganský, jen použijeme rostlinnou majonézu místo živočišné a taky nedáme vajíčko... Zkoušeli jsme i přidat jablko a řapíkatý celer a bylo to taky moc dobré.

Robi si pár dní dopředu naložíme v oleji s kořením a trochou soli. Pak ho obalujeme v těstíčku z mouky, vody, kurkumy a trochy soli a strouhance (kukuřičné, nebo normální ale veganské) no a smažíme do zlatava v docela velkém množství oleje.


JEŠTĚ NĚCO?

Samozřejmě si pečeme i vánočku a to většinou na štědrý den ke snídani s rostlinným máslem, marmeládou a kakajíčkem. Letos plánuji místo rostlinného másla zkusit nějake oříškové a myslím si, že to bude taky moc dobré.

Na vánočku tady teď recept nemám a do štědrého dne si nejsem jistá, jestli mít budu. Není na ní ale nic složitého a po internetu je receptů na vegan vánočku spousta.


To je asi skrze vánoční recepty letos vše, kdyby ne, tak to sem dopíšu nebo přidám i zvlášť na blog a dám vám vědět.


Pár slov na konec?

Doufám, že si svátky užijete v klidu a pokoji. Opravdu je důležité si umět najít čas pro sebe, odpočinout si od toho spěchu kolem a chvilku prostě jen být.

Užívejme si chvíle se svými blízkými, dávejme si navzájem lásku, ale nezapomínejme hlavně i na sebe.

Pokud víte, že potřebujete zpomalit, udějte to, nic není vaše povinnost a nikdo na vás naléhat nebude.

Jo a ještě skrze dárky, nestresujte se jimi. Pokud nevíte, co danému člověku dát, můžete mu jen zkusit vyjádřit, jak moc pro vás znamená a to se dá přeci i jinak, než jen hmotně, ne? Nekupujte ale blbosti jen kvůli tomu, že něco koupit prostě musíte... Nemusíte!


To je ode mně asi vše, mějte se krásně a dejte vědět, jak si svátky užíváte vy a klidně i napište, kdybyste cokoliv potřebovali.