Pekanové řezy s datlemi a karamelem

Mňaaam!

Pekany, datle, ovoce a karamel... Možná neobvyklá ale zato dokonalá kombinace.

První vrstva je korpus z pekanů a datlí, ty celý korpus krásně osladí, takže už není zapotřebí žádného jiného sladidla. Druhou vrstvu tvoří rozvařené ovoce (nejlépe meruňky, lze ale použít i jiné). Třetí vrstvu pak tvoří karamel z kokosového mléka a povím vám, že to je teprve něco! Dělávám si ho občas i jen tak na palačinky, kaše, atd.. Jediné co, tak trvá cca 1 hodinku, než se uvaří, za tu chuť to ale opravdu stojí!

Pokud u karamelu zvolíte nějaké zdravější sladidlo (což není nutné), je tento dezert nejneže výborný ale navíc i zdravý, takže nemusíte mít výčitky, když jako já sníte na posezení skoro půlku plechu XD. Ještě pár slov ke korpusu. Tentokrát není nadýchaný, ale naopak takový vlhký a hutný, což mi k tomuto receptu sedí mnohem víc, přijde mi, že kdyby byl nadýchaný, nebylo by to ono.

Doporučuji zkusit, je to opravdu originální a chuťově velmi zajímavý dezert, který jsem si ale moooc zamilovala a doma se po něm jen zaprášilo.Co budeme potřebovat?

Na korpus:

  • 160g mouky (já dala jen špaldovou celozrnnou, doporučuji ale namíchat půl napůl s bílou polohrubou, nebo dát klidně jen bílou polohrubou)
  • 150g pekanů
  • 200g datlí
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 1 špetku soli
  • 400ml vody

Na karamel:

  • 200ml kokosového mléka v plechovce (koupíte v DM)
  • 2 lžíce cukru 

Zbylé ingredience:

  • 300g meruňek (pokud nemáte, můžete použít i jiné ovoce, nejlíp broskve či nektarinky, ale s jahodami, borůvkami, apod. by to mělo určitě jít taky, hlavní je použít nějaké trochu kyselejší ovoce)
  • posekané pekany a trochu soli na dozdobení


Postup:

Na karamel si kokosové mléko s cukrem přivedeme k varu, pak ztlumíme plamen na minimum a za občasného míchání necháme probublávat, dokud nám karamel nezhoustne (vaří se cca 1 hodinku).

Na korpus si 100g pekanů rozmixujeme najemno a zbytek pak jen na chvilinku mixneme, aby nám tam zůstaly i nějaké kousky (je super, když to v těstě i trochu křupe). Mouku si smícháme se solí a práškem do pečiva, pak přimícháme ořechy. Namočené datle si i s tou vodou, rozmixujeme do hladka, tuto kašičku přidáme k sypké směsi a vše pořádně smícháme do hladkého těsta.

Těsto přendáme do formy (buď vystlané pečícím papírem nebo vymazané olejem a vysypané moukou). Doporučuji péct ve formě velikosti cca, aby těsto nebylo ani moc tenké či moc tlusté.               .

Dáme péct do předehřáte trouby na 180°C na cca 20 minut (kontrolujeme píchnutím špejle do těsta, když bude suchá, je upečeno, když ne, necháme ještě chvilku péct).

Meruňky si pokrájíme a pak je na pánvi s kapkou oleje rozvaříme do měkka (můžou tám zůstat i nějaké kousky)

Jakmile jsou všechny 3 položky vychlazené, můžeme začít vše skládat dokupy. Na korpus si rovnoměrně rozetřeme meruňky a nahoru ještě pokapeme/polijeme karamel. Nakonec vše jen dozdobíme posekanými pekany a to je vše!

Dopořučuji pak uschovávat v ledničce, není to sice nutné, ale doporučuji skrze karamel :).

Dobrou chuť!