Sushi

Ačkoliv jsem sushi dřív ráda neměla, teď patří k mým nejoblíbenějším jídlům a taky proto s vámi chci tento recept sdílet.

Nejenže je prostě výborné, je navíc i mooc zdravé a když se ho trochu naučíte rolovat, což není vůbec složité, zjistíte, že je opravdu jednoduché a rychlé na přípravu.

Navíc se dá zabalit kamkoliv s sebou, takže skvělý typ na jídlo do práce/školy, nebo na různé pykniky, oslavy, či jiné akce.

No a věřte mi, že buráková omáčka, na kterou nedám dopustit, se k tomuto sushi náramně hodí a obyčejná sojovka jí nesahá ani za kotníky.

Tak, jdeme na to?


Co budeme potřebovat? (na 1 porce, neboli 2 ruličky + omáčka)

Na sushi:

  • 6/7 lžic uvařéné jasmínové rýže
  • 2 plátky nori řasy
  • libovolnou náplň, já dala mrkev, tofu a avokádo. Dobrý je taky tempeh, okurka, plátky manga, sezam, nakládaný zázvor, ...

Na omáčku:

  • 1 lžíce sojovky/tamari (používám od značky sunfood)
  • 1 pořádná lžička arašídového másla
  • 2 lžíce rostlinného mléka (pokud nemáte, stačí voda)


Postup:

Věci na nálpň si nakrájíme na proužky.

Nori řasu si položíme lesknoucí se stranou dolů (můžeme použít rolovací podložku, ale osobně mi to přijde zbytečné)

Poté na ni rozprostřeme 3 pořádné lžíce rýže a pomocí namokřených rukou ji uplácáme po celé ploše řasy, ale necháme volný pruch na horním okraji. Pak na ni podélně naskládáme námi zvolenou náplň.

Začneme rolovat. Já roluji bez podložky a to tak, že se snažím, aby tam nevznikala žádná volná místa. Popsala bych to asi tak, jako když rolujete karimatku.

Volný pruch řasy nahoře si natřeme vodou a díky tomu nám vše bude držet u sebe.

Necháme pár vteřin odstát a poté nakrájíme na jednotlivá kolečka. Doporučuji si nůž taky namáčet do vody, jde to pak lépe.

To samé uděláme i s druhou řasou.

Na omáčku si sojovku, burákové máslo a rostlinné mléko smícháme dohromady. (K sushi si můžete dát jen sojovku, ale tato omáčka je o mooc lepší!)

No a máme hotovo.

Dobrou chuť!