Vánočka

Vánoce jsou tu, no a pravé Vánoce se bez Vánočky neobejdou! Já ji prostě miluji a řeknu vám, že tento recept si sklidil velké ovace u všech, kteří měli tu možnost ji ochutnat. Celá moje rodina se nad ní oblizovala, což mě nejenže neskutečně zahřálo u srdíčka, ale věděla jsem taky, co s ní dál budu dělat dál. Musela jsem ji přecí dát sem!

Recept je konkrétně na 1 střední vánočku, takže pokud ji děláte pro více lidí, doporučuji upéct rovnou 2.

Co se týče surovin, osobně ráda používám půl napůl celozrnnou hladkou špaldovou mouku s bílou polohrubou. Můžete ale použít jenom tu bílou, pokud ale použijete jen celozrnnou, může se stát, že bude vánočka o malinko míň nadýchaná, chuťově ale bude dobrá určitě taky. Dále pak ze sladidla ráda používám panelu, samozřejmě ale můžete dát i třtinový nebo obyčejný bílý cukr. No a z oleje si můžete taky zvolit, jaký uznáte za vhodný, jen aby byl v tekutém stavu. To jsem jen chtěla malinko popsat suroviny, které používám. Ráda totiž zařazuji co nejvíce zdravých potravin, co to jde, ale neznaména to, že se těm nezdravým striktně vyhýbám! Měli by jste mě vidět, jak jsem se nedávno ládovala veganskou krémovou zmrzlinou s burákovým máslem a sušenkami XD.

No ale teď už je načase slova utnout a vrhnout se na pečení.. Jdeme na to?Co budeme potřebovat (na 1 střední vánočku, pokud pečete pro více jak 3 lidi, doporučuji upéct rovnou 2)

  • 350g mouky (já mám osvěčené dát půl napůl celozrnnou špaldovou s bílou polohrubou)
  • 50g cukru (panelu, třtinový, bílý krystal, kokosový...)
  • 60g rostlinného oleje (v tekutém stavu)
  • 1/2 droždí (21g)
  • 200ml vlažného rostlinného mléka (pokud nemáte, postačí i voda)
  • 2 špetky soli
  • 1 menší lžičku citrónové kůry
  • + podle vlastní chuti rozinky a mandle (já dala cca 1 hrst rozinek a 1 větší hrst mandlových plátku+na dozdobení)

Postup:

Mouku si smícháme se solí a uděláme ďůlek. Do něj nasypeme cukr, rozdrolíme droždí a zalijeme vlažným rostlinným mlékem. Necháme tak 15-20 minut odležet, dokud nám kvásek nevykvasí (nas ďůlkem by se měl vytvořit takový kopeček). Poté přidáme olej a citrónovou kůru a uhněteme krásné hladké těsto, které by se nemělo moc lepit (podle potřeby kdyžtak přidejte trochu mouky). Nakonec přimícháme mandle a rozinky.

Necháme hodinku na teplém místě kynout (třeba u topení). Pak jej znovu propracujeme a necháme zase kynout, dokud se nám těsto nezvětší alespoň dvojnásobně (cca 1-2hodiny).

Pak si těsto rozdělíme na tolik částí, z kolika chceme vánočku plést. Já pletla z 9, ale můžete udělat i jednodušší verzi z 5. Z každé části si uděláme hady a z nich pak upleteme vánočku (návod, jak plést, si kdyžtak najděte na youtube).

Upletenou vánočku ješte potřeme vlažným mlékem, dozdobíme mandlemi a necháme tak 10 minutek stranou (potřením jí dodáme ten správný zlatavý lesk, tak to nepodceňte!).

Troubu si rozehřejeme na 180°C.

Vánočku dáme péct do předehřáté trouby na horkovzduch a pečeme cca 30-40minut. Ke konci pečení ji pořádně potřeme vlažným mlékem a na pár minutek ještě dáme dopéct. Zda je vánočka upečená, poznáme tak, že je krásně do zlatova opečené a špejle po píchnutí zůstane čístá). Po upečení necháme vychladnout a máme hotovo.

Doporučuji podávát s rostlinným nebo oříškovým máslem, marméládou a nesmí chybět nějaké kako či kávička, dobrou chuť!